odšťavňovač, odšťavňovače, Champion, Green Star, Twin Health, L´Equip, Lequip, Visor, Pulp Ejector, mixér, mixéry, Blender, odšťavovač, odšťavovače, citrusovač, citrusovače, Nutrifaster, Santos, Friul, Grain Mill, juice, extractor, extraktor, Z Star, Healthy Juicer, juicers, blenders, Iota, Oranfresh, Vital, Juice King, Vita Mix, Remida, automatic, automatický, ovoce, zelenina, lis, lisování, centrifuga, gastronomie, zdravá výživa, přírodní, šťávy, 100%, fresh, ovocné, zeleninové, nápoj, drink, džus, čerstvé, šťáva, pomeranče, citrusy, eshop, on line, prodej, záruky, největší výběr, nejnižší cena, obrázky odšťavňovačů, pics, super odšťavňovače, špičkové technologie, výhradní dovoz, životní styl, bezplatné poradenství, katalog, zkušenosti, garance ceny, doprava zdarma, servis, profesionální, zdraví, svěžest, vitalita, štíhlá linie, hubnutí, detoxikace, vitamíny, minerály, enzymy, seznam odšťavňovačů, mobilní prezentace, volejte T Mobile, potvrzení objednávky sms, pozitivní vliv na sex, šťavnatý život, juicy life, afrodiziaka, záruka spokojenosti, vegetarián, chlorella, wheatgrass, vitarian, vegan, raw food, living, odšťavňování, green, mlýnek na obilí, AtraNet Juicy Life
Objednávejte ON-LINE nebo volejte bezplatně 800 350 350 Proč nakupovat právě u nás?
Špičkové výrobky a služby za dobrou cenu. Nejširší nabídka odšťavňovačů na trhu. Pište nebo volejte - PORADÍME VÁM! JuicyLife je značkou snadné a profesionální přípravy čerstvých ovocných a zeleninových šťáv a koktejlů. JuicyLife je přírodní cestou k získání a udržení zdraví a svěžesti. JuicyLife je život, který má šťávu!

Recepty a rady

 1. 1. Jak odšťavňovat různé druhy ovoce a zeleniny.

  Smyslem této sekce je přiblížení "technologie" a tipů pro odšťavňování různých surovin - podle jejich struktury a vlastností - a nikoliv výčet druhů. Specifika a účinky šťáv z jednotlivých druhů ovoce a zeleniny jsou popsány v knize Dr. Normana Walkera - "Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy", která je ve formátu pdf volně ke stažení na stránkách www.juicylife.cz v sekci "Literatura a odkazy". Cenné informace a zajímavosti k jednotlivým druhům jsou rovněž v sekci "Proč pít fresh" - "Chcete vědět více?"

 2. 2. Fresh - ovocné a zeleninové šťávy, smoothies, koktejly, Horký Fresh ...

  Následující receptury se osvědčily a slavili úspěch při provozu vlastního ovocného juice baru v Avion Shopping Parku Brno. (a některé jsou společně s novými stále v prodeji :o) Možných receptur a kombinací je opět velké množství a záleží jen na vaší chuti a možnostech, které suroviny použijete. Kromě jednodruhových šťáv z ovoce a zeleniny doporučujeme směsi uváděné v dostupné literatuře (viz také kniha Dr. Normana Walkera - zde ke stažení v pdf) nebo jakékoliv smíšené nápoje, které vám budou chutnat. Jako "základy" pro míchané nápoje doporučujeme zejména jablečnou, pomerančovou nebo mrkvovou šťávu.Na závěr upozornění: Zeleninové šťávy mají obecně "výraznější chuť" - přidávejte přiměřeně. Totéž platí o jiných výrazně aromatických surovinách a třeba i o citronech a limetách, které svou kyselostí spolehlivě "přerazí" ostatní chuti. Proto je raději dávkujte nejprve méně a v případě potřeby přidávejte.

 3. 3. Mražené dřeně a ovocné pasty, zmrzliny a sorbety, oříšková a jiná „másla“...

  Vzhledem k množství možných receptur uvádíme pouze princip pracovního postupu. Výběr surovin je pak dle libosti a chuti na každém uživateli. Postupy jsou použitelné u odšťavňovačů: Champion, Twin Health, Green Star, L´Equip Visor a pro přípravu mixovaných nápojů v L´Equip Blender a jiných mixérech.

1. Jak odšťavňovat různé druhy ovoce a zeleniny

Smyslem tohoto materiálu je přiblížení "technologie" a tipů pro odšťavňování různých surovin - podle jejich struktury a vlastností - a nikoliv výčet druhů. Specifika a účinky šťáv z jednotlivých druhů ovoce a zeleniny jsou popsány v knize Dr. Normana Walkera - "Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy", která je ve formátu pdf volně ke stažení na stránkách www.juicylife.cz v sekci "Literatura a odkazy". Cenné informace a zajímavosti k jednotlivým druhům jsou rovněž v sekci "Proč pít fresh" - "Chcete vědět více?"

 • Citrusové plody: Do odstředivky i do šnekového lisu je nutné citrusy zcela oloupat, okrájet nebo alespoň ostrouhat barevnou část kůry (např. tvrdší citrony) až na dužinu nebo bílé albedo. Šťáva z kůry citrusových plodů je nepříjemně hořká a často také chemicky ošetřená. Fresh z citrusů připravený v odstředivce je na rozdíl od lisované šťávy více napěněný, příjemně "krémový" a díky odšťavněnému albedu (bílé meziplodí) obsahuje i více bioflavonoidů. Zpravidla je zcela bez vnímatelné vlákniny a zcela bez hořké příchuti z kůry. Šťáva z tlakových lisů obsahuje více či méně vlákniny - dle dokonalosti technologie a přístroje. Příprava citrusů pro tyto odšťavňovače je pracnější, na druhou stranu je ale často vykoupena vyšší výtěžností. (Šťáva z citrónů a limet obsahuje velké množství kyselin, které mohou být ve větším množství spíše nepříjemné. Doporučujeme zjemnit vodou nebo kombinací s jinou šťávou.) Pomerančový fresh zpravidla nadchne každého a je osvědčenou klasikou od snídaně až po večeři. Pokud jde o odrůdy, ideální jsou Valencie. Fresh je chuťově stabilnější a dá se po omezenou dobu skladovat v chladu. Pozor si naopak dejte na odrůdy "Navel" (tzv. "Kubánské" s vrostlým zakrslým plodem na jednom konci), které jsou výborné na přímou konzumaci, ale po odšťavnění relativně rychle hořknou. (Pokud zakrslý plod navíc zapomenete odstranit, přidá vám do šťávy stejně hořkou chuť, jako samotná kůra.) Při delším skladování (jak v lednici tak v mrazničce), ale hořkne prakticky každý pomerančový fresh. Skvělou chutí a snadnou přípravou se vyznačují zejména mandarinky (ať už pravé Satsumas nebo ostatní křížené druhy) a milovníci charakteristické nahořklé chuti si zase přijdou na své s grapefruity (červené a růžové jsou zpravidla jemnější a sladší než bílé). Další citrusy - pomelo a kumkwat se díky ceně příliš nevyplatí odšťavňovat a ani chuťově nepřinesou nic nepřekonatelného. Fresh z citrusů připravený na citrusovači získáme překrojením plodů na polovinu a jejich vymačkáním na pevném nebo rotačním kuželu (zpravidla více vlákniny), případně stlačením poloviny citrusu na kuželu pákového lisu (téměř bez vlákniny). (Takto připravený pomerančový fresh hořkne pomaleji než vyrobený na centrifuze). Na grapefruity je nutné mít dostatečně velký kužel (na citróny je naopak vhodný malý) a mandarinky jsou zpravidla pro tento typ odšťavňovačů příliš měkké a často se tlakem "potrhají". Při nadměrném tlaku na citrusy se do šťávy může uvolnit nepříjemný podíl hořčiny z kůry. Rovněž výrazně doporučujeme plody před odšťavňováním omýt a zbavit je zbytků chemických postřiků.
 • "Neodšťavnitelné suroviny": Marnou snahou a také zbytečným plýtváním je často odšťavňování velmi zralých, změklých a "kašovitých" plodů. Typickým příkladem je banán, ze kterého spolehlivě vyrobíte pyré, kašičku nebo pastu, ale jen stěží vám někdy poteče jako jablečný fresh. Rada v případě takových surovin (např. velmi zralé až "máslovité" broskve a meruňky, přezrálá až moučná jablka, kiwi apod.) zní prostě: Raději mixovat celé plody ve šťávě z jiného ovoce. Mixované nápoje navíc výrazně rozšíří paletu chutí a možnosti kombinací jednotlivých druhů včetně mraženého ovoce na přípravu osvěžujících chladných drinků. (V případě kiwi a banánu je nutné počítat s tím, že mixovaný nápoj, který déle "stojí" nebo se skladuje, postupně hořkne a kiwi - zvláště nevyzrálé - někomu navíc "drhne" v krku. Ostatně tak jako v případě všech fresh a mixovaných drinků je nejvhodnější a nejzdravější vypít je bezprostředně po jejich připravení.)
 • Ananas: možná vás to překvapí, ale v případě ananasu doporučujeme jak do centrifugy, tak zejména do šnekových lisů vkládat ananas celý včetně kůry / slupky (tj. neoloupaný - ale pochopitelně velmi pečlivě - nejlépe kartáčem - umytý a zbavený horního trsu listů a dolní tvrdé "palice"). Přínos takového postupu je trojí: 1) Ořezem nutně ztratíte také část dužiny a snížíte výtěžnost. Se slupkou naopak odšťavníte více. 2) Ve slupce (ostatně podobně jako v případě téměř všech ostatních druhů ovoce) je vysoký obsah vitamínů, minerálů a u ananasu také enzymu bromelainu, o které byste oloupáním částečně přišli. 3) Zejména u tlakových lisů výrazně zlepšíte průchodnost ananasu přístrojem. Zatímco oloupaný má tendenci vytvářet pyré a ucpávat separační sítka, se slupkou projde mnohem snáze a zanechá skutečně šťávu s nižším obsahem vlákniny. Chuť přitom slupka vůbec neovlivní.
 • Bobuloviny: (rybíz, borůvky, ale také maliny, jahody apod.) Tyto plody jsou často jednak měkké a jednak je zejména u bobulek nutné brát v úvahu jejich malý rozměr. Řadou odstředivek tyto malé plody rychle prosviští a ačkoliv se částečně odšťavní, někdy zanechají dost velký nevyužitý odpad, protože rotační sítko je prostě "vyhodí". Jinými slovy - je to možné, ale ne ideální. Vhodnější se proto jeví spíše šnekové lisy (jistě si vzpomenete na litinové ruční mlýnky na kterých babičky dělaly rybízový sirup a marmeládu). Kromě toho, že drobná jadérka a pecičky čas od času zanesou sítko a je tedy nutné ho pročistit, je odšťavnění efektivnější a odpadní vláknina sušší. To, zda z bobulovin získáte šťávu nebo spíše protlak či marmeládu ovlivníte (podle typu přístroje) nastavením přítlaku lisu, volbou trysky nebo výměnou sítka za záslepku.
 • Hrušky a jablka: Dva druhy, na kterých snad nejvíce pocítíte rozdíl mezi čerstvým "pevným" ovocem (tj. relativně tvrdými kusy s vysokým obsahem vody) a přezrálým nebo dlouho skladovaným ovocem ( tj. změklými až "moučnými" a částečně vyschlými plody). Zatímco s první skupinou si poradíte velmi snadno a překvapí vás vysokou výtěžností, ve druhém případě se jak odstředivky, tak hřídelové lisy poměrně rychle zahltí nalepenou vlákninou a nic než jejich vyčištění vám neumožní pokračovat. (Hrušky lepí více než jablka.) "Tekutá vláknina" pektin se prostě takto chová a proto je častou radou a snadnou pomocí, jak nepřerušovat odšťavňování kvůli čištění, kombinace tohoto ovoce s jinou tvrdou surovinou - například karotkou. Střídavým vkládáním měkkého ovoce a karotky do odšťavňovače zajistíte snadnější průchod a tvrdá vláknina s sebou vezme i měkké zbytky, které se jinak mají tendenci lepit na stěny a sítka. Jinou velmi vhodnou kombinací, která tento problém řeší je kombinace s neloupaným ananasem (viz výše). Ze zřejmých důvodů vyšší výtěžnosti a současně využití tvrdší vlákniny doporučujeme odšťavňovat hrušky i jablka včetně jádřinců (pochopitelně zdravých - nenapadených hmyzem nebo plísní apod.)
 • Kořenová zelenina: Kéž by se všechno ostatní odšťavňovalo tak snadno, jako mrkev, petržel, celer apod. Relativně tvrdé, šťávou naplněné buňky těchto druhů zvládají bravurně jak odstředivky, tak lisy. Vláknina obvykle neucpává sítka, takže lze na "jeden zátah" připravit skutečně hodně šťávy. Z odstředivek mívá šťáva méně vlákniny než z dvouhřídelových lisů a nejvíce je jí naopak obsaženo u jednohřídelových šnekových přístrojů. Obecně se však kořenová zelenina odšťavňuje bez problémů a naopak se často doporučuje jako "vlákninový pohon" pro kombinaci s měkkými surovinami. (Viz ostatní druhy.)
 • Listová zelenina, bylinky, klíčky a "wheatgrass" (obilná tráva apod.): Do této kategorie se obvykle pouštějí zapálenější vyznavači zdravého životního stylu a ti, kdo už mají v odšťavňování něco za sebou. Důvodem je jednak často chuť těchto šťáv (pro fajnšmekry až pro otrlé, často vhodná spíše pro kombinaci s jinými šťávami), dále náročnější příprava (pěstování bylinek a klíčků) a nutnost vlastnit dražší - šnekové lisovací odšťavňovače, protože centrifuga si s listy a trávou prakticky neporadí. Zatímco je téměř nepřekonatelná v případě většinového odšťavňování ovoce, listy a trávy projdou přístrojem často téměř bez užitku. Naopak hřídelové lisy trávu i listy důkladně "sežvýkají" a vymačkají často až do téměř suché vlákniny. Zvláště obilná tráva se v těchto přístrojích skutečně velmi dokonale vylisuje. (Díky delším stéblům se občas může namotat na hřídele, ale přísun další suroviny zpravidla postupně posunuje veškerou hmotu dále.) Speciálně o přínosu zeleného "wheatgrass" juice se dočtete v publikaci "Kniha o nápoji z trávy", kterou nabízíme na www.juicylife.cz v sekci "Literatura a odkazy".
 • Ostatní nejmenované druhy ovoce a zeleniny: Z hlediska struktury případně specifik a zvláštností jsme popsali hlavní skupiny. Ostatní suroviny se chovají jako popsané druhy - dle svých fyzických vlastností a podobnosti jednotlivým skupinám, případně nevykazují při odšťavňování žádné výraznější obtíže nebo odlišnosti. Volba jednotlivých druhů je spíše otázkou individuální chuti, snášenlivosti a dostupnosti. Představivosti se meze nekladou a experimenty při vytváření nových receptur a kombinací vám přinesou jednak mnoho příjemných překvapení a zábavy a současně se určitě příznivě projeví na vašem zdraví a vitalitě.
 • Specifika Championu: Zatímco u ostatních popisovaných druhů ovoce a zeleniny se odšťavňovač Champion chová podobně jako hřídelové lisy (ale zpracovává rychleji), v případě listů a trávy není příliš efektivní.

2. Fresh - ovocné a zeleninové šťávy, smoothies, koktejly, Horký Fresh

Následující receptury se osvědčily a slavili úspěch při provozu vlastního ovocného juice baru v Avion Shopping Parku Brno. (a některé jsou společně s novými stále v prodeji :o)
Možných receptur a kombinací je opět velké množství a záleží jen na vaší chuti a možnostech, které suroviny použijete. Kromě jednodruhových šťáv z ovoce a zeleniny doporučujeme směsi uváděné v dostupné literatuře (viz také kniha Dr. Normana Walkera - zde ke stažení v pdf) nebo jakékoliv smíšené nápoje, které vám budou chutnat. Jako "základy" pro míchané nápoje doporučujeme zejména jablečnou, pomerančovou nebo mrkvovou šťávu
Na závěr upozornění: Zeleninové šťávy mají obecně "výraznější chuť" - přidávejte přiměřeně. Totéž platí o jiných výrazně aromatických surovinách a třeba i o citronech a limetách, které svou kyselostí spolehlivě "přerazí" ostatní chuti. Proto je raději dávkujte nejprve méně a v případě potřeby přidávejte.

Ovocné a zeleninové šťávy

Jablečný fresh - ideální chuť má odrůda Golden Delicius, ale lze použít jakákoliv jablka
Pomerančový fresh - skladováním hořkne! Ideální odrůda Valencia (u Navelu pozor na hořký "konec")
Grepový fresh - červený a růžový grep bývá sladší než bílý
Karotka - fantasticky sladkou chuť má odrůda Barcelona (dlouho skladovaná mrkev někdy hořkne)
Červená řepa - výrazně barví a má specifickou chuť
Hlávkový salát - jedna z nejpřijatelnějších chutí "zelených šťáv"
Mladá pšenice (wheatgrass) - detoxikační a ozdravný nápoj (lze nahradit produktem Mladý ječmen)

Dva speciály:

IMUNITY Fresh - z grepu, pomeranče a ananasu
Fresh NA HUBNUTÍ - z ananasu (velmi dobrý také v kombinaci s jablečnou šťávou)

Smoothies a mixované nápoje

Princip přípravy je jednoduchý. Do základu z čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy rozmixujte čerstvé nebo mražené ovoce (Výhodné je mixovat zejména druhy, které se obtížně odšťavňují. Mražené ovoce se prodává i v zajímavých kombinacích jako "lesní směs", "exotická směs" apod.). Množství neuvádíme - experimentujte dle chuti. (Pozor: mražených bobulovin méně, jinak vám "zamrzne" mixér)

Malinový mix jablečný FRESH, maliny, vanilka
Jahodový mix jablečný FRESH, jahody, vanilka
Banánový mix jablečný FRESH, banány, vanilka
Borůvkový mix jablečný FRESH, borůvky, vanilka
Černý rybíz mix jablečný FRESH, černý rybíz, vanilka
Lesní směs mix jablečný FRESH, lesní směs, vanilka

Speciály:

ENERGY mix pomerančový fresh, banány, jahody
HERBAL mix jablečný fresh, lesní směs, bylinky
FITNESS mix pomerančový fresh, jahody, černý rybíz
DETOX mix jablečný fresh, borůvky, chlorella
SPICE mix jablečný fresh, maliny, banán, skořice
EXOTIC mix mango, kiwi, hrozen, broskev, zelený a žlutý meloun, ananas

Mléčné a jiné koktejly

Nic nového pod sluncem. Do mléka přidejte mražené nebo čerstvé ovoce a rozmixujte do požadované konzistence. Kromě této "natural" varianty bez dalších přísad lze doporučit ochucení cukrem nebo medem, "zahuštění" lžičkou rostlinné smetany nebo šlehačky, případně "okořenění" špetkou skořice nebo třeba vanilky apod. Koktejlem lehce nahradíte také vydatnou svačinku.

Jako speciální drink "pro sportovce" máme vyzkoušený PROTEIN shake:
Mléko, proteiny (ideální ze syrovátky), banán, vanilka

Na závěr něco pro zahřátí na zimu (vím, že teplo sice fresh lehce "deaktivuje", ale tentokrát jde o chuťový vjem a zdravé zahřátí organismu třeba po procházce v mrazivém počasí)

Horký Fresh

 • z jablečné a pomerančové šťávy se špetkou skořice
  (fresh se skořicí zalijte cca 1:2 horkou vodou a dle potřeby přislaďte cukrem)
 • z ananasové a pomerančové šťávy s punčovou příchutí
  (fresh s kapkou tresti zalijte cca 1:2 horkou vodou a dle potřeby přislaďte cukrem)

3. Mražené dřeně a ovocné pasty, zmrzliny a sorbety, oříšková a jiná „másla“

Vzhledem k množství možných receptur uvádíme pouze princip pracovního postupu. Výběr surovin je pak dle libosti a chuti na každém uživateli.

Postupy jsou použitelné u odšťavňovačů: Champion, Twin Health, Green Star, L´Equip Visor a pro přípravu mixovaných nápojů v L´Equip Blender a jiných mixérech.

Mražené dřeně a ovocné pasty:

- namísto odšťavňování čerstvých surovin nechejte vybrané (na menší kousky) naporcované ovoce zmrazit (banány, jahody, ananas, broskve apod.) a sestavte odšťavňovač s homogenizační záslepkou namísto sítka. Kousky mraženého ovoce pak jednoduše vkládejte do přístroje, který je zhomogenizuje do podoby mražené ovocné dřeně, "zmrzliny" apod. (Pokud je ovoce příliš hluboko zmražené, homogenizace je obtížnější. Je proto vhodné nechat ovoce trochu "povolit" (nikoliv ale zcela rozmrazit)).

Zmrzliny a sorbety:

- pro změnu a doplnění chuti je možné do mražených dření přidávat například sušené mléko, jogurt, běžné mléko, cukr, sladidla, vanilku apod. (tyto suroviny ale přidávejte do homogenizovaného ovoce před jeho zmražením! Tj. nejprve zhomogenizujte čerstvé vybrané ovoce a přidejte např. sušené mléko. Promíchejte vše dohromady a ponechejte zmrznout v dávkovači na led (kostky apod., které se vejdou do plnícího otvoru Championu - nikoliv v jednom velkém kusu). Tato mražená směs je pak připravena k dalšímu pozdějšímu použití. Při použití tyto zmrzlé kousky opět zhomogenizujte a bez prodlevy servírujte. (Ideální a nejhladší homogenní strukturu přidá do různých kombinací zejména banán.) (V originálních návodech někdy výrobci doporučují do zmrzlin také vajíčka. Vzhledem k tomu, že neprocházejí tepelnou úpravou a hrozí nebezpečí nákazy apod. používejte vajíčka pouze za důkladných hygienických opatření a na vlastní riziko.) (Příklad poměru surovin: Banánová zmrzlina: 4 homogenizované banány, 1,5 šálku mléka, 1/4 šálku cukru, lžička vanilky. Ostatní recepty se liší v podstatě jen ovocným základem, případně přidávají vajíčko.)

Oříšková a jiná "másla":

- Pro snadnější plnění použijte násypku na plnící otvor. Při pomalejším plnění surovinami (ořechy) bude "máslo" krémovější a naopak při rychlém postupu "křupavější" (s většími kousky). V řadě receptur se doporučuje ořechy (případně jiná olejnatá semena) předem na několik hodin namáčet ve vodě. Některé ořechy neobsahují dostatek oleje nebo vody, aby vytvořili máslovou konzistenci. V takovém případě je nutné olej nebo vodu dodat. Množství se liší v závislosti na použitých surovinách. Pro nejlepší výsledky použijte olej s neutrální chutí! (Vhodnější jsou "salátové", za studena lisované oleje.) V případě přípravy ořechových másel může díky vyššímu tření docházet k výraznějšímu nárůstu teploty odšťavňovače. Kontrolujte proto průběžně teplotu přístroje a v případě nutnosti dělejte častější přestávky apod. U ořechů spíše než doporučená maximální doba provozu odšťavňovače rozhoduje skutečná teplota při procesu. Do receptur lze přidávat další suroviny a příchutě jako jsou například slunečnicová semínka (doporučuje se několik hodin před použitím semena namočit ve vodě), rozinky, vypeckované datle, fíky, obilné nebo jiné kličky, med, případně "slané" příchutě apod. Pozor: Ořechová másla lze většinou připravovat pouze v rozumném množství pro běžnou spotřebu, nikoliv ve velkých dávkách.
(Doporučení: Nejlepší chuti dosahují másla ze solených ořechů - například arašídů.)

Pozn.: Vhodnost každého z přístrojů nabízených na www.juicylife.cz pro odšťavňování jednotlivých skupin surovin, popisujeme zvlášť v komentáři ke každému modelu.

Přejeme vám, aby měl váš život šťávu!

Juicy Life
Zdraví
Imunita
Detoxikace
Wellness
Vitalita
Hubnutí
Zdravá výživa
Slunce
Vzduch
Voda
Pohyb a sport
Osobní růst
Vitamíny a minerály
Masáže a vodoléčba
Duševní svěžest
Potravinové doplňky
Bylinky a čaje
Pro krásu
Pro sex
Alternatívní medicína
Vegetarianství
Instituce a poradny
Pro pohodu
Pro zábavu
O čem se mluví...
Užitečné odkazy